Haber

Tunus Genel İşçi Sendikası, “işçi haklarındaki eksikliklere” tepki olarak gösteri düzenledi

Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS), “işçilerin ekonomik ve sosyal haklarındaki eksiklikleri kınamak” için ülkenin çeşitli kentlerinde gösteri yaptı.

TGİS’in daveti üzerine yüzlerce sendika üyesi Sfaks, Tüzer, Medenine, Kasrin, Kayravan, Nabil, Monastır ve Cenduba şehirlerinde bir araya geldi.

Gösteriler sırasında aktivistler, “Açlığa ve yoksulluğa hayır” ve “Kazanılmış haklarımız imtiyaz değildir” yazılı pankartlar açarak hükümet aleyhinde sloganlar attılar.

Eylemlerle ilgili basın mensuplarına bilgi veren TGİS Genel Sekreter Yardımcısı Sami et-Tahiri, “Bu eylemler sendikal hakları savunmak, işçilerin ekonomik ve sosyal haklarındaki eksiklikleri kınamak ve halkın mücadeleye desteğini göstermek için yapılıyor. sendika yetkililerine. Biz icra etmeyi seçtik.” söz konusu.

Devletin verdiği sübvansiyonların kademeli olarak kaldırılması sonucunda personel maaşlarının düştüğüne dikkat çeken Tahiri, “Ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle artan fiyatlar işçilerin maaşlarını yakıyor. ateş gibi… Ülkenin içine düştüğü bu darboğazdan tek çıkış yolu, bireysel yönetimden vazgeçip ulusal diyalog yoluna geçmektir.” dedi.

TGİS, 3 Şubat’ta “sendika haklarını ve ülkedeki ekonomik durumu protesto etmek” için çeşitli sektörlerde grevler ve bazı şehirlerde gösteriler düzenleyeceklerini duyurdu.

Başkan Kays Said, TGİS’in grev açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, sendikal hakların Anayasa ile güvence altına alındığını ancak bu hakların siyasi amaçlarla ileri sürülemeyeceğini belirtti.

Tunus’ta siyasi ve ekonomik kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de açıkladığı harika kararlarla meclisin çalışmalarını dondurdu ve iki ay sonra yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi kendisine bağladı.

Said’in 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçim yapıldı.

Birinci tip genel seçimlerde seçmenlerin sadece yüzde 11,22’sinin sandık başına gitmesi, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said’in meşruiyetini tartışmaya açmasına neden oldu.

Yıllardır devam eden ekonomik krizin Başkan Said’in kararları sonrası derinleştiği Tunus’ta bazı kesimler Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

ahirli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu