Haber

Sudan’da olası bir iç savaş dünyanın kabusu olur

Sudan eski Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesindeki çatışmaların iç savaşa dönüşmesi ve erken durdurulmaması durumunda durumun Suriye ve Libya’dan daha kötü olabileceğini söyledi.

Hamduk, Kenya’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Sudan’da olası bir iç savaşın durdurulmaması halinde tüm dünyanın kabusu olacağını belirtti.

Abdullah Hamduk, “Sudan’da ordu ile küçük bir isyancı grup arasında savaş yok, neredeyse her ikisi de iyi eğitimli, iyi donanımlı ordular” dedi. terimini kullandı.

Sudan’ın iç savaş noktasına gelmesi durumunda durumun Suriye, Yemen ve Libya’dan daha kötü olabileceğini değerlendiren Hamduk, “bu anlamsız savaştan” kimsenin galip çıkamayacağını da belirtti.

Çatışmalarda ölü sayısı 528’e yükseldi

Sudan Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, nisan ayının ortasından bu yana ordu ile Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 528’e, yaralı sayısının 4 bin 599’a yükseldiğini açıkladı.

Beşinci kez ilan edilen ateşkese rağmen taraflar çatışmayı sürdürüyor.

Başkentte Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Genelkurmay Başkanlığı çevresinde çatışmalar yoğunlaşırken, güneydeki diğer mahallelerde ateşkes ihlal ediliyor.

kalecik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu