Yaşam

Osman Balcıgil, Kurgu ve Gerçek Aşkı adlı kitabında roman sanatının inceliklerini anlatıyor.

Yazar Osman Balcıgil “Okuyucuları ve olası roman yazarları için yazdım”Yeni kitabı Kurgu ve Gerçek Aşkı Takviye Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Usta romancı, gazetecilik ve televizyonla uğraştığı uzun yıllar boyunca başından geçenleri, bu mesleklerin kendisine kattığı değeri, seyahatlerini ve keşiflerini, okuduklarından, izlediklerinden edindiklerini, kısacası edindiği tüm deneyimleri okuyucuya anlatır. çantasında birikmişti.

Romanlarının yazım süreçlerini öne çıkararak tecrübe aktarmaya çalıştığını belirten usta yazar, siyasi hareketlere, ideolojilere, tarihe, ekonomiye ve toplumsal sorunlara nasıl baktığını anlatıyor; Yaşadığımız coğrafyayı ve ülkemizi daha iyi tanıma ve anlama olanağına sahip olmanın romancılığını besleyen faktörler olduğunun altını çiziyor.

Romancılığın temel sorunları

Bir roman nasıl oluşturulur? Gerçekliği kurguyla, kurguyu gerçeklikle nasıl örtüştürebiliriz? Kısaca söylemek gerekirse romancılığın temel konuları nelerdir?

Yazar Osman Balcıgil

roman sanatı

Roman yazmak zor bir iştir. Roman sadece olay örgüsünden, gerçek ya da yaratılmış karakterlerden, olaylardan ve yerlerden ibaret değildir. Tarih, ideoloji, sosyoloji ve psikoloji boyutları da olan çok büyük bir görev.

Roman matematiktir, geometridir, mimaridir. Beyin cerrahisi ve kuyumculuk… Diplomasız bir meslek gibi görünmesine aldanmayın. Dört yıl değil, kırk yıl çalışıp, dört değil, dört yüz kapıdan geçmeyi gerektirir.

Sayfa: 224

Mesleğin sırlarını anlatan bir kitap

Ela Gözlü Pars Celile, Yeşil Mürekkep, İpek Sabahlık, Tutkulu Hanım Afife Jale gibi çok satan romanların yazarı Osman Balcıgil, kronik okurlara ve olası yazarlara mesleğinin sırlarını anlatıyor, kitapta yollar ve kapılar açıyor. Kurgu ve Gerçek Aşkı.

Sayfaya bağlantı:

[email protected]

sarkikaraagacajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu