Haber

Okan Gaytancıoğlu: “Bir Maden Şirketi Altıntaş Köyü’ndeki 182 Dönüm Orman ve Çalılık Araziye El Koymak İstiyor”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Altıntaş köyünde bir maden şirketinin 182 dönüm orman ve çalılık araziye el koymak istediğini iddia etti. Gaytancıoğlu, “Yurt dışından hayvan ithal edeceğimize burada besleyelim, bedava yem kaynağımız burası. İşsiz ve halsiz bir sürü gencimiz var. Hayvancılık yapılacak yer burası.”

Okan Gaytancıoğlu, bugün Keşan’ın Altıntaş köyünde çiftçilerle birlikte açıklama yaptı. Bir maden şirketinin köyündeki 182 dönümlük orman ve çalılığa el koymak istediğini öne süren Gaytancıoğlu, çiftçilerin hayvanlarının otladığı alana maden ocağı açmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“HAYVANCILIK YAPILACAK YERLER”

“Bir maden işletmesi, yıllardır koyun ve hayvanların otlatıldığı 182 dönümlük bir köyü devralmak istiyor. ‘Burası mera değil, burası artık bir toprak parçası. Burada ben de taş ocağı yapıyorum, benimki’ diyor. kömür, taş ocağı, her şey. “Ben yaparım.” “Yurt dışından hayvan getirteceğimize burada besleyelim. Bu ücretsiz bir besleme kaynağıdır. İşsiz çok gencimiz var. Burası hayvancılık yapılacak yer.”

“BURADAN KÖYÜ ALABİLİRLER, BIRAKIN YÜRÜTÜREBİLİRLER”

Köyde yaşayan bir çiftçi, “Köye gelen bütün kuyu suları bu ana hattan geliyor. Burası kömür madeni olunca köyü buradan alsınlar” dedi. Meralarında maden ocakları açılırsa hayvanlarını otlatamayacağını söyleyen köylü, “Çünkü meralarında maden ocakları açılırsa hayvanlarını otlatamayacağını” söyledi.

Bir başka köylü de, “Burada mücadele edeceğiz. Kurtaracağız, bu topraklar bizim. Hayvanlar ölüyor. Sularımız tükeniyor. Hepsi milli tehlike, geleceğimiz yok oluyor” dedi.

CHP Edirne milletvekili adayı Ahmet Erken, “Burada küçükbaş hayvancılık çok ağır. Bunlar maden olsa aslında küçükbaş hayvancılık, meracılık da biter.”

Kaynak: ANKA / Yerel

haber-dilovasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu