Haber

Kerkük’te güvenlik güçleri protestolara karşı önlemlerini artırdı

– Güvenlik güçleri Kerkük’teki protestolara karşı tedbirleri artırdı

KIRKÜK – Irak’ın Kerkük kentinde izinsiz gösteri yapmak isteyen protestoculara karşı güvenlik güçleri alarma geçti.

Irak’ın Kerkük şehrinde Müşterek Harekat Komutanlığı ana karargâhının Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’ne devredilmesi kararı alınmış, bu kararı reddeden Türkmenler ve Araplar protesto gösterileri yaparak Kerkük-Erbil yolunu trafiğe kapatmıştı. . Yaşananların ardından binanın KDP’ye teslim edilmesi kararı ertelense de kentte gerginlik sürüyor. Güvenlik güçleri Kerkük Kalesi ve çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Kerkük’te Irak ordusu ve Haşdi Şabi’ye karşı izinsiz protesto düzenlenebileceği bilgisi verilen polis, bölgede konuşlandı. Sokaklara çok sayıda askeri araç konuşlandırıldı. Özel kuvvetler, polis ve terörle mücadele ekipleri Kerkük sokaklarında çalışma yaparken, güvenlik güçleri ile Kerküklü vatandaşlar arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Kerkük’ün tarihi kalesine giden yollar kapatılırken, ana yollarda da yoğunluk oluştu. Aktivistler, güvenlik güçlerinin aldığı önlem sonrasında gösteriyi iptal etti.

Kerkük Emniyet Müdürü Kava Garip, polisin güvenliği sağlama konusunda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirterek, “Aktivistler çağrıldı. Kürt vatandaşların kale yakınlarında gösteri düzenleyeceği bilgisi verildi ve İçişleri ve Savunma Bakanlığı harekete geçti. Yabancı ve sabotajcı grupların göstericilere sızmasına izin vermeyin. Yasalara uymayan göstericiler. Herkes tutuklanacak” dedi.

Osman Zengene ise Kerkük halkının aklı başında olduğunu belirterek, “Biz korkak bir millet değiliz. Bizi kimse birbirimizden ayıramaz. Sadece ortalığı karıştırmak istiyorlar.” Mahalle sakini Murat Küçük ise son 10 gündür Kerkük’teki istikrarsızlığı ortaya çıkarmaya çalıştı. Ancak Kerkük’teki asker artışının amacı güvenliği sağlamak. Bugün kalede çok sayıda askerin bulunması vatandaşların huzur bulmasını sağlamaya çalıştı. Yabancıların buraya gelip kaos yaratmasını engelledi. İnsanları sakin olmaya davet ediyoruz, kimse endişelenmesin” dedi.

haber-basmakci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu