Sağlık

kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromunun belirtileri nelerdir? Kaç kişi kaçış sendromu yaşıyor?

Tıp literatürüne Kapiller kaçak sendromu adını vererek giren Escape sendromunun ölümcül olduğu tespit edilmiştir. İlk kez 1960’lı yıllarda görülen kaçış sendromu nadir görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Kaçış sendromu hastalığının ne olduğu ve belirtilerinin neler olduğu araştırılıyor. Pekala, Escape sendromu nedir? Kaçış sendromunun belirtileri nelerdir? Kaç kişi kaçış sendromu yaşıyor? Detaylar burada…

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

İlk olarak 1960’lı yıllarda görülen kaçış sendromu hastalığı, Kapiller kaçak sendromu adı verilerek tıp literatürüne girmiştir. Hastalığın kesin nedeni belirlenememiştir. Ancak sıvı damarlardan kaçtığında ortaya çıkar. Bu da kan basıncının düşmesine ve hastada kan basıncının düşmesine yol açar. Bu semptomların uzun süre gözlemlenmesi hastayı şoka sokar. Dünya genelinde yaklaşık 800 kişide görülen hastalık son zamanlarda daha sık görülüyor.

Ataklar meydana geldiğinde kendini göstermeyen kaçış sendromu, kişinin hayatını olumsuz etkiler. Ani krizlerin ölümcül olduğu belirlendi. Hastalığın ilerlemesi iç organları olumsuz etkiler. Atakların başlamasıyla birlikte kandaki protein ve mineraller dışarı sızmaya başlar. Bu da organların beslenmemesine ve işlevlerinin bozulmasına neden olur.

KAÇIŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kaçış sendromunun belirtileri gribe benzer belirtiler gösterir. Kısa bir süre sonra hastada gripte görülen yorgunluk ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkar.

Hastalığın belirtileri olarak; ateş, halsizlik, bacaklarda şiddetli ağrı, baş dönmesi, mide bulantısı sayılabilir. Bu belirtileri gördükten sonra bir uzmana gitmek en doğrusu olacaktır. Çünkü hastalığın geç kontrol altına alınması sonucunda ilk etapta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu hastalığın yılda bir ölümle sonuçlandığı görülmektedir.

haber-kelkit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu