Haber

İYİ Parti’den “Mehmetçik Gazze’ye” sloganına yanıt! Tek şart koydular

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkiye’nin duruma müdahale etmesi gerektiğini belirterek Tel Aviv yönetimine süre verdi. Bu açıklamanın ardından bazı gruplardan “Mehmetçik Gazze’ye” gibi sloganlar yükselmeye başladı. Tartışmalar sürerken konuyla ilgili durumu merak edilen İYİ Parti’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

ASKERİ GÜÇLENDİRME İÇİN TEK BİR PRENSİP SAĞLADILAR

İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mehmetçik’in sınır dışında görevlendirilmesinin ancak vatanın bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit bulunması halinde yapılabileceği vurgulandı. Konuyla ilgili kapıyı açık bırakmayı ihmal etmeyen İYİ Parti, Birleşmiş Milletler veya uluslararası kuruluşlar bünyesinde bir durum tespit edilmesi halinde askeri takviye yapılabileceğini savundu.

İşte GÜZEL Partisi’nden yapılan açıklama;

“Hükümetin açıklamaları doğrudan askeri destek anlamına geliyorsa, Türkiye’nin güvenliğini dikkate almadan adım atmanın en akılcı seçenek olmayacağını düşünüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti üniter ve laik bir devlettir. Mehmetçik’in sınırlarımız dışına konuşlandırılması ancak ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tehdit olması durumunda mümkün olabilir.

Birleşmiş Milletler veya uluslararası kuruluşlar bünyesinde bir tavır alınacaksa elbette askeri destek de verilebilir. Ancak Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları ön planda tutulmalı.

“İyi Parti olarak Türkiye’nin başka ülkelerin bölgesel veya küresel çıkarları uğruna kullanılmasını, iç siyasi kaygılarla ülkemizin güvenliğinin tehlikeye atılmasını doğru bulmuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu